Кафедра міжнародної безпеки та стратегічних студій

  • Про кафедру
  • Історія кафедри
  • Співробітники
  • Навчальні курси
  • Викладацький розклад
  • Методичні матеріали
  • Дослідження
  • Новини

Кафедра міжнародної безпеки та стратегічних студій факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка започаткована у 2022 році як навчальний та організаційний підрозділ для забезпечення впровадження нової освітньо-професійної програми  «Міжнародна безпека та кризовий менеджмент», орієнтованої на підготовку висококваліфікованих бакалаврів міжнародників відповідно до Галузевого стандарту. Водночас динамічні трансформації міжнародної системи та поява новітніх викликів і загроз, наростання кризових явищ у міжнародній політиці обумовлює актуалізацію питання впровадження в навчальний процес широкого спектру навчальних дисциплін сфери безпеки (безпекові студії) та напряму стратегічних студій як комплексу навчальних та теоретичних знань і навичок стратегічного аналізу, прогнозування та вироблення стратегій вирішення кризових ситуацій та конфліктів. Це сприяє формуванню навичок і вмінь фахівців готових працювати у сфері кризового менеджменту та управління безпекою.

Впроваджена освітня програма «Міжнародна безпека та кризовий менеджмент» забезпечується робочою групою, до складу якої входять науково-педагогічні працівники кафедри. На кафедрі працює один професор, шість доцентів, один асистент. При цьому навчальний процес забезпечують кандидати політичних, історичних, економічних наук, доктор історичних наук, що дає можливість забезпечити підготовку та читання широкого переліку навчальних дисциплін міжнародно-політичного та безпекового спектру. Оскільки однією з особливостей освітньої програми «Міжнародна безпека та кризовий менеджмент» є багатокомпонентність різних сфер міжнародної та регіональної безпеки та кризового менеджменту як інструменту забезпечення ефективності та гнучкості системи національної (регіональної, глобальної) безпеки в запобіганні та реагуванні на кризові ситуації у різноманітному і складному просторі реальних і потенційних загроз за умов високого рівня невизначеності, працівниками кафедри можуть забезпечуватися належний рівень підготовки та викладання різноманітних навчальних дисциплін. Окрім того викладачами кафедри забезпечується викладання широкого спектру навчальних дисциплін для студентів інших освітніх програм.

Викладацький колектив кафедри, як осередку навчально-методичної та наукової діяльності у сфері вивчення міжнародної безпеки та стратегічних студій, бере активну участь в міжнародному співробітництві як кафедри, факультету та університету з вітчизняними та зарубіжними закладами освіти, академічними установами, експертними та аналітичними центрами у сфері вивчення та підготовки фахівців з національної та міжнародної безпеки та стратегічних студій. Окремим напрямом діяльності є залучення партнерів та участь у наукових та дослідних програмах з проблематики конфліктного врегулювання, вивчення безпеки та проблем миру, започаткування освітніх програм магістерського рівня у співпраці з провідними університетами Європи та світу, де працюють схожі кафедри, відділи, центри.

З вересня 2024 року кафедра запускає освітньо-наукову англомовну магістерську програму подвійного диплому “Міжнародна безпека та права людини”.

Основним фокусом програми є міжнародна безпека та права людини. Завданням Освітньо-наукової програми є формування та набуття навичок Освітньо наукової діяльності, поглибленого вивчення проблем глобальної та регіональної безпеки в контексті захисту основоположних прав людини. У цьому ключі програма орієнтована на поглиблене вивчення основних тенденцій у сфері міграційної політики та загроз і викликів пов’язаних із захистом прав людини.

Англомовна програма передбачає навчання впродовж одного семестру у партнерському університеті (Університет Тушія (м. Вітербо, Італія). За умови успішного навчання у партнерському університеті (30 кредитів ECTS) випускник отримує диплома університету-партнера.

З вересня 2024 колектив кафедри розпочинає реалізацію науково-дослідного проекту “Імплементація кращих практик кризового менеджменту в Україні” за підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду у співпраці з партнерами з Польщі (Вроцлавський університет), Словаччини (Жілінський університет), Чехії (Університет АМБІС у Празі).

 

29 листопада 2022 року рішенням Вченої ради Львівського національного університету імені Івана Франка кафедру міжнародної економічної та інвестиційної діяльності перейменовано на кафедру міжнародної безпеки та стратегічних студій.

Основним напрямом діяльності кафедри є проведення освітньої та наукової діяльності у сфері міжнародної безпеки та стратегічних студій.

Співробітники

завідувачКУЧИК Олександр Сергійовичзавідувач
професорГУДЬ Богдан Васильовичпрофесор
доцентБІГУС Мар’яна Михайлівнадоцент
доцентГЛАДИШ Маріанна Леонідівнадоцент
доцентКУТ Марія Олександрівнадоцент
доцентМАКОГІН Зоряна Ярославівнадоцент
доцентМОРОЗ Олексій Юрійовичдоцент
доцентСТРУЧОК Наталія Миколаївнадоцент
доцентШАЛЕННА Наталія Миколаївнадоцент
асистентГОГОША Орест Ігоровичасистент
асистентКУШТА Оксана Петрівнаасистент

1 курс

2 курс

3 курс

4 курс

5 курс

6 курс

Викладацький розклад



Методичні матеріали

Освітньо-професійні програми “Ьакалавр”

ОП “Міжнародна безпека та кризовий менеджмент”

 

Освітньо-наукова англомовна програма “Магістр”

Освітньо-наукова англомовна програма “International Security and Human Rights”

Освітній рівень МАГІСТР

Термін навчання 1 рік 10 місяців

Спеціальність Міжнародні відносини, суспільні комунікації, регіональні студії

Кваліфікація Магістр міжнародних відносин, суспільних комунікацій, регіональних студій

Основним фокусом програми є міжнародна безпека та права людини. Завданням Освітньо-наукової програми є формування та набуття навичок Освітньо наукової діяльності, поглибленого вивчення проблем глобальної та регіональної безпеки в контексті захисту основоположних прав людини. У цьому ключі програма орієнтована на поглиблене вивчення основних тенденцій у сфері міграційної політики та загроз і викликів пов’язаних із захистом прав людини.

Англомовна програма передбачає навчання впродовж одного семестру у партнерському університеті (Університет Тушія (м. Вітербо, Італія). За умови успішного навчання у партнерському університеті (30 кредитів ECTS) випускник отримує диплома університету-партнера.

Методичні рекомендації до вивчення навчальних дисциплін

Методичні рекомендації. Основні вимоги до підготовки та оформлення курсових робіт.

Зразок титульної сторінки курсової роботи (3-й курс).

Дослідження

Наукова тема кафедри “Безпекова політика України як елемент нової архітектури міжнародної системи безпеки.” В рамках роботи над науковою темою кафедри та в межах розробки навчальних курсів та реалізації освітньої програми проводяться наукові семінари кафедри міжнародної безпеки та стратегічних студій.

План наукових семінарів кафедри на 2022-2023 н. р.

  • Доц. Макогін З.Я. – «Стратегічне партнерство у зовнішній політиці України в умовах мінливого міжнародного безпекового середовища» – листопад 2023 р.
  • Доц. Бігус М.М. – «Міжнародна безпека в контексті сучасних міжнародних відносин) – грудень 2023 р.
  • Доц. Гладиш М.Л. – «Сучасний стан забезпечення стійкості у сфері національної безпеки України» – лютий 2024 р.
  • Доц. Мороз О.Ю. – «Українсько-ізраїльські відносини в контексті новітніх викликів міжнародній безпеці» – березень 2024 р.
  • Доц. Кут М.О. – «Трансформація цифрового ринку ЄС» – травень 2024 р.
  • Доц. Кучик О.С. – «Міжнародні безпекові організації в умовах трансформації світового порядку» – червень 2024 р.

Оголошення. Графік ліквідації академзаборгованості (по кафедрі міжнародної безпеки та стратегічних студій)

13.06.2025 | 14:03

Ліквідація академзаборгованості студентів по формі “2” та “К” з предметів і дисциплін кафедри міжнародної безпеки та стратегічних студій відбуватиметься відповідно затвердженого графіку.

Читати »

Система кризового менеджменту Словацької Республіки – кращі практики.

02.06.2025 | 08:34

Впродовж 27–30 травня в місті Жиліна (Словаччина) відбулася чергова робоча зустріч в рамках проєкту «Імплементація кращих практик кризового менеджменту в Україні», координатором якого є Львівський національний університет імені Івана Франка за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду. Головною темою зустрічі стала система кризового менеджменту Словацької Республіки. Участь з українського боку взяли: завідувач кафедри міжнародної безпеки та стратегічних студій, доцент Олександр Кучик, доцент кафедри міжнародної безпеки та стратегічних студій Наталія Стручок, доцент кафедри іноземних мов факультету міжнародних відносин Галина Кучик, магістр Алла...

Читати »

Європа і новий світовий порядок

28.05.2025 | 23:24

В рамках співпраці з Ряшівським університетом, викладачі факультету взяли участь у роботі Міжнародної наукової конференції “Європа і новий світовий порядок”, яка відбула 26-27 травня. Конференція організована в рамках програми ”Регіональна ініціатива досконалості”. Співорганізаторами виступили академічні та експертні інституції з різних країн світу. Доповіді представили на конференції декан факультету, професор Маркіян Мальський на тему “Переосмислення концепту Центральної Європи в нових геополітичних реаліях” під час роботи секційного засідання “Європа у мультиполярному світі”.
Особливу увагу організатори конференції приділили проблематиці російської агресії проти України, організувавши...

Читати »

Радниця віце-прем’єр-міністра — міністра цифрової трансформації Михайла Федорова Яніка Мерило провела лекцію про загрози гібридної війни для західних країн

23.05.2025 | 00:09

В четвер 22 травня на факультеті міжнародних відносин відома експертка з питань кібербезпеки та гібридних загроз Яніка Мерило провела надзвичайно актуальну лекцію на тему “Гібридна війна проти західних країн”, зібравши значну аудиторію студентів. У своїй доповіді Яніка Мерило докладно розкрила поняття гібридної війни, підкресливши, що це не лише військове протистояння, а й комплексна стратегія, яка поєднує в собі елементи кібератак, дезінформації, економічного тиску, політичного втручання та психологічних операцій.
“Сьогоднішні війни ведуться не лише на полях битв, а й у інформаційному просторі...

Читати »

ХІ Міжнародна наукова конференція «Україна в умовах трансформації міжнародної системи безпеки»

17.05.2025 | 12:01

16 травня 2025 року на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася ХІ Міжнародна наукова конференція «Україна в умовах трансформації міжнародної системи безпеки». Участь у цьому авторитетному науковому зібранні взяли провідні науковці та експерти з України, Польщі, Грузії, Чехії, Словаччини та інших країн.
Захід організували факультет міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка, Центр міжнародної безпеки та партнерства й Інститут міжнародних студій і безпеки Вроцлавського університету (Республіка Польща). Співорганізаторами наукового форуму є Українська асоціація міжнародних студій, Польське товариство міжнародних...

Читати »