Лабораторія центр американських студій

  • Про лабораторію
  • Співробітники

Центр американських студій (Center for American Studies)

Адреса: 79000, м. Львів, вул. Січових Стрільців, 19, кім. 206

Детальна інформація про діяльність Центру: http://international.lnu.edu.ua/cas

У 2021 році виповнилося 10 років від часу відкриття на факультеті міжнародних відносин ЛНУ імені Івана Франка першої в Україні спеціалізації з Американських студій, яке ініціював Роман Калитчак, доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби, випускник програми імені Фулбрайта. Осмислюючи десятилітній досвід успішного розвитку спеціалізації, можна впевнено стверджувати, що завдяки спільним зусиллям однодумців вдалося створити унікальну освітню програму, яка дає змогу студентам всебічно та цілісно пізнавати та водночас критично осмислювати всі виміри державного, суспільного, освітньо-наукового та культурного життя США з різних дисциплінарних перспектив.

Знання та компетентності, які отримують випускники впродовж навчання на спеціалізації «Американські студії», поглиблюють їхнє розуміння численних досягнень і викликів у внутрішній політиці та у зовнішньополітичній діяльності США, а також дають змогу відкрити для себе регіональне розмаїття країни та багатогранність американського суспільства, збагнути краще, як розгортаються різнопланові та водночас суперечливі процеси у сфері освіти, культури та релігії. Значною перевагою цієї освітньої ініціативи є її міждисциплінарний характер та постійне залучення закордонних, насамперед американських, викладачів і практиків. Однак найкращим свідченням та індикатором успіху спеціалізації «Американські студії» є її теперішні та колишні студенти. Зокрема, лише впродовж 2020-2022 рр. її слухачі стали учасниками  кількох престижних американських урядових освітніх програм UGRAD та SUSI.

Ця спеціалізація стала також поштовхом для створення Центру американських студій (ЦАС), діяльність якого спрямована на організацію та координацію американознавчої наукової, освітньої й інформаційної діяльності у межах Франкового університету. Центр із моменту створення у 2014 р. очолював Роман Калитчак, а з 2017 р. його керівником є доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби, ще один випускник програми ім. Фулбрайта Михайло Комарницький. ЦАС став важливим кроком для формування необхідного інституційного фундаменту для динамічного розвитку американських студій. Варто згадати, що за ініціативою Центру було проведено численні заходи: відкриті лекції, круглі столи, експертні дискусії, літні інститути для студентів і аспірантівнаукові конференціїтренінги для викладачів та інші тематичні академічні заходи.

Свою діяльність ЦАС здійснює в активній співпраці з Посольством США в Україні, Офісом Фулбрайта в Україні, Українською Асоціацією Американістикильвівським видавництвом «Літопис» (переклад українською мовою праць З. Бжежінського, М. Кайку, С. Пауер, Р. Андерсон, розширених фундаментальних праць «Історія Америки» та «Ілюстрована історія Канади» тощо) та іншими організаціями. Центр приділяє значну увагу підтримці та подальшому розширенню своїх інституційних та особистих зв’язків з академічним співтовариством американських студій в Україні та поза її межами. Зокрема, у 2021-2022 н.р. доц. Роман Калитчак перебував як Фулбрайтівський дослідник на стажуванні на кафедрі американських студій Університету ім. Дж. Вашингтона (м. Вашингтон, округ Колумбія), де працював над темою «Американознавство в Україні: локальні та глобальні перспективи».

Співробітники

завідувач (сумісник)КОМАРНИЦЬКИЙ Михайло Михайловичзавідувач (сумісник)