Студенти Львівського університету пройшли унікальний теоретико-практичний курс з міжнародного кризового менеджменту

11.12.2023 | 09:48

З 14 вересня по 15 грудня 2023 року семеро студентів факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. І. Франка, зокрема студенти 3-го та 4-го курсів ОП «Міжнародні відносини» (спеціалізація «Американські студії») Юлія Тацинець, Володимир Бутчак, Юрій Кузик, Степан Максимів, а також студенти 5-го курсу магістратури ОП «Зовнішня політика та національна безпека» Іван Патлавський, Зоряна Цюпак та Данило Чопик пройшли теоретико-практичний курс «International Crisis Management», який організував старший співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики (FPRI, США), а також професор Інституту європейських, російських та євразійських досліджень (IERES) Університету Джорджа Вашингтона (США) Ден Вітман. Разом з ними активними слухачами тренінгу стали студенти з інших ВНЗ України, Грузії, Казахстану, Кенії, Чорногорії та низки інших держав. Завдяки координаційній підтримці Центру американських студій ЛНУ ім. Франка, студенти факультету отримали доступ до унікального навчального курсу, що стало ще одним важливим кроком у формуванні необхідного інституційного фундаменту для активного розвитку американських студій в Львівському університеті.

Курс з кризового менеджменту містив достатньо насичену програму та складався з декількох частин. Теоретична складова курсу стосувалася дослідження проблематики сучасних конфліктів, шляхів їх вирішення, ознайомлення з теорією та практикою формування та реалізації зовнішньої політики, розвитку аналітичних навичок, необхідних для оцінки основних глобальних та регіональних зовнішньополітичних викликів, моделювання можливих сценаріїв розвитку подій на основі сучасних підходів до врегулювання кризових ситуацій, що застосовуються США, ООН та іншими міжнародними організаціями.

В рамках курсу професор Вітман, колишній працівник дипломатичної служби США, який працював дипломатом в Данії, Іспанії, Південній Африці, Гаїті, Камеруні та ще в 8 інших країнах світу, розглянув поняття “стратегії вирішення конфлікту” та розповів студентам про методи його застосування. Окрім цього, Ден Вітман поділився досвідом із написання звітів американських дипломатів для Держдепартаменту США, а також здійснив аналіз ключових наукових статей й книг в сфері сучасних міжнародних відносин і кризового менеджменту. Візитівкою курсу стали постійні онлайн-зустрічі з провідними експертами-аналітиками, науковцями в сфері міжнародних відносин та кризового менеджменту, а також американськими дипломатами. Зокрема організаторами курсу було організовано змістовні дискусії з низкою респектабельних та успішних персон, серед яких колишній очільник ЦРУ та міністр оборони США (2006-2011) Роберт Гейтс, колишній посол США в Ізраїлі, Нігерії, Індії, РФ та Йорданії Томас Пікерінг, Надзвичайний і Повноважний Посол України в США Оксана Маркарова, відомі науковці-теоретики, зокрема професор історії та аналітик Німецького фонду Маршалла у США Майкл Кіммедж, професор військових досліджень Королівського коледжу Лондона Лоуренс Фрідман тощо. Студенти нашого університету радо задавали свої питання яскравим гостям та поглибили своє розуміння сучасних тенденцій в світі дипломатії та міжнародної політики.

Важливою метою курсу стало опанування необхідних навичок в контексті адміністрування й вивчення міжнародних криз. Двічі впродовж усього періоду навчання студенти мали можливість долучитись до проведення симуляційних моделей щодо вирішення конфліктних ситуацій. Студенти зокрема вчились формувати стратегічний план дій в якості представників державних чи недержавних акторів. Основне завдання, у свою чергу, полягало в пошуку оптимальних шляхів врегулювання проблеми між залученими сторонами конфлікту та їх медіаторами. Вже після завершення курсу студенти отримають сертифікати про його успішне проходження.

Участь студентів факультету в подібних міжнародних курсах та тренінгах надає цінні навички в управлінні кризовими ситуаціями, що є важливими в будь-якій сфері діяльності. Студенти отримають розуміння стратегічного планування та ефективного реагування на непередбачувані події, що сприяє підвищенню їхньої конкурентоспроможності на ринку праці. Крім того, ці курси дозволяють студентам розвивати критичне мислення та спроможність аналізувати та вирішувати проблеми в умовах невизначеності та тиску.