Особливості академічної мобільності студентів ЛНУ в часи війни – Зальцбурзький університет (Австрія)

30.05.2022 | 18:15

Христина Кай, магістрантка факультету міжнародних відносин ЛНУ (ОП “Зовнішня політика і національна безпека”) – Зальцбурзький університет (Австрія)

Еразмус – це чудовий шанс подорожувати, вивчати нові культури та навчатися і розвиватися водночас. Цьогорічним студентам і учасникам програми Еразмус+ довелося зіткнутися з абсолютно новою реальність. В цій новій реальності до навчання та проживання в новій країні додалося також волонтерство, а також постійне поширення обізнаності про російське вторгнення та злочини російської армії в Україні. З початку 2022 року інформаційний простір був переповнений тривожними новинами про можливе вторгення Росії і моя підготовка до Еразмусу відбувалася у дуже напруженій атмосфері. Мені вдалося вилетіти в Зальцбург останнім рейсом з Києва і вже через 5 днів мого перебування в Австрії розпочалося повномасштабне вторгнення Росії…

Після декількох днів шоку, українці Зальцбургу почали мобілізуватися та шукати різні способи допомоги України. Завдяки небайдужим австрійцям було зібрано і досі кожного тижня збирається гуманітарна допомога, яка відправляється в Україну. Варто додати, що українська громада в Зальцбургу є дуже потужною. Хоча Зальцбург є відносно невеликим містом, чимало місцевих жителів активно почали висловлювати свою позицію та шукати різні способи допомогти українцям у їх боротьбі проти російської агресії. На вулицях Зальцбурга можна побачити українські прапори, які прикрашають як будівлі адміністрацій, так і будинки місцевих. Було організовано дуже багато демонстрацій, зокрема демонстрації під будівлею російського консульства у Зальцбургу.

Осередком боротьби та підтримки стала Українська греко-католицька церква святого Марка в місті Зальцбург на чолі з отцем Віталієм. Саме завдяки громаді постійно організовуються благодійні заходи, концерти та інші зібрання, на яких австрійці мають можливість пожертвувати кошти та фінансово підтримати Україну. Окрім цього, українська громада постійно приймає та підтримує українських біженців, які змушені були покинути дім. Щовихідних відбуваються уроки для дітей в Українській школі, яка була організована від початку війни Росії проти України.

Що ж до самого навчання в Зальцбрзькому університеті, то викладачі та координатори шукають різні можливості для допомоги українським студентам. Оскільки я вивчаю міжнародні відносин, на багатьох предметах піднімається тема російського вторгнення. Зокрема, з курсу «Міждержавні конфлікти» половина кожної пари присвячується обговоренню війни та механізмів зупинення Росії. Загалом всі викладачі та студенти розуміють ситуацію та щиро підтримують Україну, однак не всі обізнані в тонкощах українсько-російських відносин. На мою думку, головним завданням для українських студентів закордоном цього семестру стало пояснення історії та культури України, відмінностей між українським і російським народами. Може здатися, що для деяких європейців Україна – це щось ефемерне, це країна, яка знаходиться так далеко, що її проблеми зараз не на часі. Тому найголовніше – це показати те, наскільки  важливою є проблема російської агресії у світі та наскільки сильно вона може вплинути на життя кожного європейця.

Загалом, Еразмус – це неймовірний шанс, який кожен повинен використати та спробувати у своєму житті. Я впевнена, що кожен, хто отримує такий досвід, певною мірою перероджується і здобуває нове бачення світу. Життя в чужій країні, відповідальність за всі свої рішення, спілкування з новими людьми – все це не минає безслідно. Це крута школа життя, завдяки якій можна здобути багато нових навичок, стати більш загартованим і більш відкритим до світу. Дякую ЛНУ за таку класну можливість і бажаю всім студентам такого крутого і незабутнього досвіду!