Відкрита лекція стипендіата програми Фулбрайта Геннадія Побережного «Рафаїл Лемкін та колоніяльний вимір совєцького геноциду в Україні»

04.03.2020 | 10:15

Центр Американських Студій Львівського національного університету імені Івана Франка спільно з Програмою імені Фулбрайта в Україні у співпраці з Українським інститутом національної пам’яті запрошують на відкриту лекцію стипендіата програми US Fulbright Scholar Геннадія Побережного на тему «Рафаїл Лемкін та колоніяльний вимір совєцького геноциду в Україні».

Лекція відбудеться у середу – 25 березня 2020 р. о 15.00 у конференц-залі факультету міжнародних відносин (ауд. 205, вул. Січових Стрільців, 19).

Явище геноциду зазвичай називають «злочином злочинів» або «проявом людської нелюдяности», що навіює жахливе марення «таборів смерті». Але ця концепція не завжди використовувалася виключно для позначення навмисних масових вбивств цивільного населення. Рафаїл Лемкін, науковець і правник, який вигадав слово геноцид і домігся в 1948 році ухвалення міжнародної Конвенції «Про запобігання та покарання злочину геноциду», чітко визначив його саме як колоніяльний злочин нищення культурного розмаїття людства. За Лемкіним, геноцид чинився з наміром викорінити ґрупу як таку проти людей, чий спосіб життя, вірування і всілякі інші відмінні аспекти культури були приречені на знищення. Лемкін вважав, що Совєцький Союз чинив геноцид українців (а з тим ще низки інших корінних «совєцьких» народів, зокрема кримців) скоординовано застосовуючи насильницькі та ненасильницькі заходи, призначені для знищення українського народу задля політичного й економічного зиску совєцької імперії.

Геннадій Побережний є асоційованим дослідником Гарвардського інституту українознавства (США), де він працював головним картографом розділу «Великий голод» для електронного атласу України (http://gis.huri.harvard.edu/historical-atlas/the-great-famine.html). Він бере участь в низці наукових проєктів, пов’язаних з геноцидознавством: редагує український переклад книги свого колеґи Даґласа Ирвина-Еріксона про Рафаїла Лемкіна та його концепцію геноциду, вивчає колекцію архівних матеріялів Лемкіна, а також працює над власною книгою про совєцьку політику геноциду в Україні. Доктор Побережний є випускником Ратґерського університету (США), де він скінчив маґістратуру та докторантуру в галузях географії, політології та ґлобальних студій і викладав курси з політичної географії світу і порівняльної політології пост-комуністичних суспільств Східної Європи. Наразі є запрошеним професором політології в Українському вільному університеті в Мюнхені (ФРН) та стипендіатом програми Fulbright U.S. Scholar Program 2019-2020 в Україні.