Особливості академічної мобільності студентів ЛНУ в часи війни – Зальцбурзький університет (Австрія)

25.04.2022 | 18:18

Анжеліка Дончева – Факультет міжнародних відносин, Еразмус+, Зальцбурзький університет (Австрія)

Поточний 2022 рік став переломним для усього світу. Змінились наші пріоритети, цінності, рутинні звички… Коли  остаточно затвердили мою участь у програмі мобільності студентів Erasmus+, я схильна була вважати, що це є нова можливість для мене, насправді ж вона стала непростим викликом, з яким мені довелось зіткнутись. Ще до мого від’їзду новини по національному телебаченні були неспокійними. Заздалегідь куплений квиток на рейс «Київ-Відень» щомиті міг би бути скасований. На щастя, 21-го лютого цього року я спокійно дісталася до столиці Австрії, звідки потягом рушила до міста Зальцбург. Тоді я на власному досвіді переконалась, що подібні студентські обміни є випробуванням на міцність, перевіркою абсолютно всіх ваших умінь та навичок, починаючи від психологічної стійкості й здатності до адаптації в нових умовах й закінчуючи використанням іноземних мов у повсякденному житті.

Упродовж усієї моєї мобільності Відділ міжнародних зв’язків приймаючого Зальцбурзького університету постійно надавав мені консультаційну підтримку й організовував практичні заходи для кращої координації студентів Erasmus+. Окремої уваги заслуговує постійне інформування уповноваженими відділами університету та Студентською Австрійською спілкою про важливі та актуальні новини в  університетському житті через електронну скриньку.

24 лютого 2022 року всі українські студенти Зальцбурзького університету отримали листи зі словами співпереживання та підтримки з австрійської сторони. Того ж дня, Відділ міжнародних зв‘язків запевнив нас про підготовку офіційної реакції університету на події в Україні. Зальцбурзький університет доклав значних зусиль, аби Україна залишилась у фокусі університетського життя. Практично всі вступні пари включали згадку російського повномасштабного вторгнення на територію України. Викладачі вшановували хвилиною мовчання загиблих в Україні, повідомляли про збір коштів для допомоги та присвячували цілі семінари перегляду відео-матеріалів зі зруйнованих українських міст та обговоренню питання російсько-української  війни.

Усі довкола намагались підтримати й пропонували свою допомогу. Для Європи, зокрема Австрії було очевидним, що виправдань для цієї жахливої війни немає. Так, серед нових знайомих була студентка Невена – редактор студентського журналу. Я була рада отримати від неї запрошення на інтерв‘ю для нового проекту під назвою «Завтра» (Morgen). Як починається мій звичайний ранок? Які надії я маю на майбутнє? Що нам потрібно змінити сьогодні щоб завтра стало кращим? …Відверто кажучи, морально складно перебувати далеко від рідних людей, але ще важче, коли ти не можеш бути впевненим у їхній безпеці. Коли ти не знаєш, що буде завтра, але плекаєш надію та віру в серці на краще майбутнє, заради якого кожен українець зараз перебуває на фронті. Зважаючи на освітньо-пізнавальне підґрунтя мого перебування у Австрії, для мене фронтом стала популяризація українського питання серед університетської спільноти.   

Ще у перший тиждень мобільності я брала участь у мирних демонстраціях на підтримку України, ініційовані громадським об‘єднанням «Зальцбурзька українська молодь» (ЗУМ). Афіші мистецького Зальцбургу сповнені низкою благодійних концертів у найвідоміших концертних залах міста для допомоги українцям. Більше того, за ініціативи ЗУМу було організовано збір гуманітарної допомоги, який було відправлено до Львова. Допомагаючи із сортуванням необхідних речей у пункті збору, я була приємно вражена тією незліченною кількістю небайдужих місцевих жителів, які безкорисливо приносили все нові пакунки. Додавала бадьорості й наявність українських прапорів на вулицях та будівлях Австрії. У такі моменти я розуміла, що не одна, і усвідомлювала, що весь світ стоїть за вільну європейську Україну.

Наостанок хочеться сказати, що студентська мобільність за програмою Erasmus+ для мене це неоціненний досвід, невтомна практика іноземних мов, важливі знайомства та інтегрований погляд на тонкощі навчального процесу в іноземному університеті. При цьому як студентка Еразмусу я усвідомлювала, що виступаю у ролі офіційного представника інтересів власної країни за кордоном. Через що моєю основною метою під час мобільності стала саме просвітницька місія, що полягала у ознайомленні власного оточення з унікальністю культури своєї країни, спростуванні стереотипів щодо неї та формуванні її позитивного іміджу. Усе це є можливим лише за наявності активної громадянської позиції. У Зальцбурзі студенти – це видима та впливова ланка в складних процесах гармонізації суспільного життя, вони думають стратегічно по-новому, вони прагнуть жити у рівності та мирі, бо лише так будуть у змозі змінити світ на краще.