Студенти-американісти з ЛНУ ім. Франка – переможці від України американської урядової освітньої програми SUSI

01.09.2022 | 10:59

Впродовж червня-липня 2022 року троє студенток факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Франка Єлизавета Шевченко, Катерина Анісова та Олександра Шапкіна (спеціалізація – “Американські студії“) взяли участь в академічній поїздці до США (Університет штату Мічиган, Університет Теннессі в Чаттанузі, Університет Південної Кароліни) як переможці від України програми SUSI в рамках академічних інститутів з американістики для студентів-лідерів з Європи Державного департаменту США. Поїздка до США наших студентів стала завершальним етапом програми, яка через карантинні обмеження була поділена на 2 етапи. Так, зокрема влітку 2021 року студенти пройшли інтенсивний тренінг в онлайн-режимі в рамках програми з громадянського залучення, освіти та майбутнього ринку праці, підприємництва та економічного розвитку.

Літні інститути для студентів-лідерів з Європи (Studies of the U.S. Institutes for Student Leaders from Europe – SUSI) – це п’ятитижнева академічна програма для іноземних студентів бакалаврату віком від 18 до 25 років, має на меті розвиток лідерських навичок та поглиблення розуміння культури США. Програма передбачає відвідування інтерактивних занять, дискусій, лекцій, семінарів протягом чотирьох тижнів та однотижневу навчальну поїздку до іншого регіону США. Учасники зможуть поспілкуватися з місцевими студентами та дізнатися про життя на кампусі. У кожному проекті беруть участь до 20 фіналістів з різних країн Європи. Всі витрати для учасників програми SUSI оплачує Державний департамент США.

Сьогодні наші студенти радо діляться своїми враженнями про академічну поїздку до США та участь в програмі.

Єлизавета Шевченко (Університет штату Мічиган):

Програма, яка по-справжньому за 5 тижнів змінює бачення Америки та все ж надихає повірити, що молоді люди здатні змінювати цей світ. Історію та систему державного управління Сполучених Штатів Америки вивчати дуже цікаво, але особливо захопливо це робити, коли ти отримуєш знання в американському кампусі від американських спеціалістів, коли маєш змогу відвідати Капітолій та Білий дім, де не лише створююється та сама історія супердержави, але й приймаються доленосні рішення, які впливають на багато світових процесів.

Насправді, це був один з найцікавіших та найпізнавальніших досвідів у моєму житті! Чому? Тому що не кожен раз випадає така можливість навчатися в одному з найбільш провідних дослідницьких університетів у світі, ходити територією одного з найбільших та найзеленіших кампусів США та при цьому робити це з дев’ятнадцятьма учасниками програми, лідерами з 17-ти країн Європи!

Перше, що мене вразило, коли я тільки перетнула територію кампусу, це його масштаби. Місто в місті, де є абсолютно все, що потрібно не лише для навчання, але й для позаакадемічного життя. Найбільший символ Університету штату Мічиган – спартанець. Бути спартанцем (тобто студентом цього університету) – це справжня честь, адже на кожній арені: академічній, соціальній, міжособистісній, – спартанці діють гідно. Такий культ (не побоюсь цього слова) університету можна відчути і поза межами кампусу, адже найрізноманітніші товари з мерчем Університету можна побачити в кожному супермаркеті міста та його околицях.

Компоненти програми включали, окрім лекцій та занять, воркшопи з розвитку лідерства, участь у місцевих волонтерських ініціативах, професійні візити, а також соціально-культурні заходи. Таким чином, ми повністю могли інтегруватися у місцеву спільноту. Оскільки моя програма називалася «Громадське залучення», то учасники програми кожного тижня вивчали на теорії та практиці аспекти, пов’язані з даною тематикою. Як американістка, звичайно, я теж змогла дізнатися для себе багато нової і корисної інформації з тих тем, які я вже вивчала на парах своєї спеціалізації з історії США, її політичної системи та американського суспільства.

І, врешті-решт, те культурне різноманіття, яке передбачалося програмою, було виконано на 100 відсотків! Особисто для мене це одна з найцінніших складових цього досвіду, адже те міжкультурне спілкування, коли ти спілкуєшся з людьми «прямих» та «непрямих» культур, покращуєш разом з ними свої лідерські якості, незважаючи на те, що типів лідерів є велика кількість, та просто вчишся знаходити компроміси та домовлятися, є тим, що є дійсно важливим та необхідним практичним досвідом для будь-якого міжнародника!

В рамках цієї частини програми SUSI Cohort 2022 я єдина українка, яка в такі непрості для нас часи мала честь представляти інтереси нашої держави в спільноті Університету штату Мічиган та за його межами. Я мала змогу виконувати місію такого живого інформаційного майданчика для іноземців, щоб донести суть цієї війни та ще раз наголосити, що вона не лише про Україну. Дискусії різнилися в залежності від попереднього бекграунду, обізнаності та національності моїх співрозмовників, але я впевнена, що доклала зусиль, аби за підтримки іноземців українці продовжували вигравати на інформаційному полі бою.

Мій фінальний проєкт розвитку локальної спільноти (Community Action Project) був ще однією такою можливістю розказати власну історію дитини війни 2014 року (я родом зі Слов’янська), яка стала дійсно фундаментом майбутньої реалізації моїх задумів в рамках проєкту, мета якого – покращення психічного здоров’я та інтеграція внутрішньо переміщених дітей Донбасу, які проживають у Львові. Саме американські практики дали зрозуміти кожному учаснику, що лідером може бути абсолютно кожний, адже є ті, хто нерозсудливо думає, що вони можуть змінити світ, а є ті, хто його вже змінюють. Тому перед тим, щоб щось змінювати глобально, треба навчитися це робити локально!

 

Катерина Анісова (Університет Теннессі в Чаттанузі):

Більше півтора роки очікувань, і ось нарешті омріяні Сполучені Штати та одні з найкращих декілька тижнів у моєму житті. Певно, ви неодноразово чули від учасників міжнародних програм, що найбільше їм запам‘ятались люди, які їх оточували. Я не стану винятком, і якщо ви запитаєте, які мої найяскравіші спогади зі SUSI, то я скажу, що це когорта неймовірних молодих лідерів з Європи та США. Разом ми створили атмосферу цього досвіду і насолоджувались кожною хвилиною перебування у Сполучених Штатах: і під час пар та навчальних візитів, і під час активностей надворі, прогулянок, бейсбольного матчу, каякінгу, екскурсій до музеїв, галерей та світу Кока-коли, групової роботи, поїздок до Нешвілля та Атланти та навіть спільного прибирання гуртожитку!

Академічна частина програми була не менш насичена і включала предмети про соціальне підприємництво, громадські організації та їх роль в економічному розвитку, прийняття рішень, менеджмент та управління. У найкращих традиціях американської вищої освіти, ми також мали багато групової роботи, міні-презентацій, симуляції переговорів та дебатів. Найбільш захоплюючими стали заняття з соціального підприємництва, адже викладав їх професор, який визнаний одним з найкращих у цьому напрямку в усіх США! Усього за 3 дні ми створили проєкти, спрямовані на вирішення популярних соціальних проблем у світі, і було неймовірно приємно, коли більшість груп сфокусувались на Україні та пропонували свої ідеї для нашого економічного розвитку!

Незмінною частиною програми став культурний обмін, і я як ніколи використала цю можливість розповісти більше про Україну мирну та у війні, поділитись нашими здобутками, історіями про неймовірну націю незламних та незалежних та просто закохати учасників у красу нашої країни. Впевнена, з роллю культурного амбасадора впоралась на «відмінно». Водночас я не втрачала жодної можливості подивитись та розпитати місцевих про культуру та звичаї Штатів та  дізнатись більше інсайдів про європейські країни від інших учасників програми.

Досвід SUSI дозволив мені, студентці спеціалізації «Американські студії»,, дізнатись більше про країну моїх академічних та професійних інтересів на власні очі, порівняти реальність з нашими уявленнями, розвіяти або ж підтвердити для себе стереотипи про США. Америка дивує своїм звичайним життям: побут, інфраструктура, гастрономія, супермаркети, ресторани, помешкання, інноваційність, мова, люди, гостинність, патріотичність. Усе це складає спільний образ таких різних Сполучених Штатів.

Чи скажу я, що SUSI вплинула на мене, як на особистість? Очевидно! Горизонти розширені, нові сильні та слабкі сторони виявлено, нові інтереси та зацікавлення знайдено, моя адаптивність та стресостійкість перевірена. Тож, до наступних захоплюючих сторінок життя готова!

 

Олександра Шапкіна (Університет Південної Кароліни):

Досвід, який я отримала у Сполучених Штатах Америки, неможливо описати декількома  реченнями. Впродовж студентького життя я завжди мріяла відвідати цю країну, дізнатися більше про її історію, політичну систему, культуру та роль громадянського суспільства в суспільно-політичному житті країни. Офіційне підтвердження про проведення завершального етапу програми я отримала за 3 дні до початку повномасштабної війни. Після 24 лютого я навіть забула про цю можливість, довго думала та радилася чи варто все ж їхати під час війни, залишати рідну країну та сім’ю.

Я неймовірно щаслива, що все ж скористалася цим шансом. Після майже місячного перебування в США та спілкування із такою кількістю  розумних і цікавих людей я і не помітила, як змінилася сама. Програма SUSI корисна не лише тим, що ми можемо розвиватися в академічному плані, вона надає можливість зустріти величезну кількість людей, які мають абсолютно різні погляди, світогляди, власні історії життя, проте з першої хвилини ви відчуваєте зв‘язок.

З самого початку програми я отримала велику кількість підтримки та теплоти від своїх друзів з усієї Європи, які постійно запитували мене про мій стан, про ситуацію в моїй країні, про безпеку моєї сім’ї та мої майбутні плани на життя. Варто наголосити, що я не лише вивчала культуру Сполучених Штатів, я також мала змогу почути дуже багато цікавого про життя в інших європейських країнах, а також розказати про Україну та наші цінності. Прапор, який я взяла з собою в поїздку, був завжди зі мною і майже у кожного учасника цієї програми є фото з ним.

Крім безцінного досвіду, вдосконалення знань не тільки з англійської мови чи своєї спеціальності, знайомства з людьми з різних куточків світу, SUSI надає учаникам можливість підтвердити чи спростувати власні стереотипи про американців, їхню культуру та життєві позиції. Майбутнім учасникам програми раджу бути впевненими у собі та своїх силах і впевнено йти до своїх мрій!

Принагідно нагадуємо, що Відділ преси, освіти і культури Посольства США в Україні координує та надає інформацію про програми академічних обмінів Державного департаменту США для українських студентів, вчителів, викладачів, дослідників та інших зацікавлених осіб. Відбір учасників для кожної програми здійснюється на засадах безкоштовного відкритого конкурсу серед кваліфікованих заявників, які вільно володіють англійською мовою.