Враження про перебування за програмою обміну Erasmus+ у Зальцбургському університеті (Австрія, 2021)

17.11.2021 | 09:38

Христина Рорат – Факультет міжнародних відносин, Еразмус+, Зальцбургський університет (Австрія)

Еразмус – це навчальна програма обміну студентами, задоволення від якої ви починаєте отримувати від побаченого листа електронною поштою: «Ви стали переможцем конкурсу…». Програма, що змінює життя кожного учасника на “до” та “після” в геометричній прогресії!

Зальцбург – місто, де ви занурюєтеся в неймовірну атмосферу альпійських краєвидів, в надзвичайно неквапливий спосіб життя з акцентом на шалений ритм студентського навчання, внаслідок чого отримуєте палітру дивовижних емоцій. Я була приємно вражена з перших секунд свого перебування тут, починаючи від австрійського менталітету, адже місцевих жителів вирізняє безмежна відкритість, чуйність, бажання допомогти туристам та, закінчуючи просторими площами з мальовничою архітектурою, яка не залишить без уваги жодного перехожого.

Відверто кажучи, я дещо здивована відповідальністю австрійців до карантинних обмежень в період пандемії коронавірусу. Музеї, банки, магазини, кафе, ресторани, навіть атракціони – відвідати без маски, тесту або сертифікату про вакцинацію нереально. В громадських транспортах ви не зустрінете людей, які сидять по двоє, а в супермаркетах – великих черг, щоб уникнути соціального контакту між людьми. І все було б нічого, однак Австрія йде далі у своїх карантинних обмеженнях та оголошує заборону нещепленим особам відвідувати громадські заклади з надією збільшити кількість вакцинованих людей та зменшити кількість нових випадків інфікування.

Впевнено можу назвати Зальцбург велосипедною столицею Австрії, оскільки навіть не уявляла, що цей транспортний засіб є настільки популярним у місцевого населення. Крім того, мені подобається те, наскільки люди тут активно ведуть здоровий спосіб життя, вміють відпочивати по-справжньому, ловити та насолоджуватись моментом, адже, гуляючи парком, можна зустріти людей, які регулярно, бігають як не сім’ями, так маленькими групками, чи тих, хто просто відпочиває собі на газонах.

Придбати семестровий студентський квиток – означає подорожувати по цілому Зальцбургу без будь-яких можливих незручностей. Хоча місто не таке й велике (і це робить його надзвичайно комфортним), тут визначних місць та пам’яток більше ніж достатньо. У місті Моцарта, серед величезної кількості монастирів та соборів, побудованих у різних стилях від бароко до готики, однозначно рекомендую побачити нереальний пейзаж із фортеці Гогензальцбург (на яку без проблем можна піднятися на фунікулері) та з гори Капуцинів, відвідати палац Хельбрунн, прогулятись садами Мірабель, оскільки подібні пам’ятки мають бути в тревел-списку кожного охочого, що прагне отримати незабутні враження від побаченого.

Тим не менше, подорожувати не лише містами Австрії, за межами Зальцбурга, але й за межами австрійського кордону – один з найкращих вчинків, що ви можете зробити для себе. І мова йде не тільки про те, що це «нова держава – нові враження», а також й про те, що ніколи не будете знати, в який момент зустріне вас приємна подія. Адже, наприклад, я стала частинкою неймовірної історії про те, як неочікувано зустрілись дві українки в потязі до Німеччини, де одна була Еразмус-студенткою Зальцбурзького університету, а друга працівницею поліції, яка перевіряла документи пасажирів під час перетину кордону. Коли з вами в іноземній державі, після тривалого періоду спілкування лише англійською, починають говорити вашою рідною мовою, то всередині ніби вир радісних емоцій. Таким чином, ви збільшуєте свою корзинку незабутніх спогадів від мандрівок.

Що ж, безумовно, не лише атмосфера міста припала мені до душі. Я в захваті від системи освіти в Австрії, адже студенти обирають лише ті предмети, що їм до вподоби, враховуючи свої пріоритети. Основну інформацію про навчання та ваші обрані курси, необхідні матеріали для підготовки до занять, що надіслав вам викладач, а також, що найголовніше, електронна бібліотека, у якій шукати додаткову інформацію одне задоволення – все знаходиться в мегазручній для студентів системі управління кампусом Зальцбурзького університету «PLUSonline». Більше того, що для мене взагалі було новою знахідкою, так це додаток «Studo» – спеціальний браузер, який оптимізує університетські системи Європи для мобільного використання.

Що ж так вражає в цій на перший погляд доволі простій програмі? Маючи цей додаток на телефоні, у студента є доступ до всього: стрічки новин декількох університетів, цікавих статтей, пошти, де важливі електронні листи є під рукою, всі обрані вами курси, згруповані за семестром, чат для обміну інформацією та комунікації з іншими студентами, навіть календар, що заповнюється автоматично згідно з розкладом, імпортованим із системи університету та ще й відповідно до національних австрійських свят вказані вихідні дні. Програма Studo постійно розширює свою кількість залучених університетів, тому, розуміючи, що Україні дійсно бракує подібних нововведень в освітньому процесі, щиро вірю та надіюсь, що незабаром й українські університети будуть в лідерському списку схожих програм, розроблених для комфорту власних студентів.

Надзвичайно рада, що вдалось відчути справжній процес навчання у стінах аудиторії університету. І хоч кожне повідомлення на університетській пошті про можливість відвідати захопливі заходи або цікаві лекції відомих спікерів надходить такого роду «In accordance with the current university guidelines, we must ask you to bring proof that you are either tested, vaccinated, or recovered and a FFP-2 mask» – це не забирає змоги відвідати запропоноване вище та насолодитись студентською атмосферою. Варто зауважити, тут навчання не про концентрацію на найвищих балах і не про сильну конкуренцію «хто найкращий на парі», а про вміння студентів оперувати засвоєними знаннями та застосовувати інформацію з великої кількості літератури впродовж дискусії на занятті. Підтримку, необхідні навички та знання надзвичайно легко отримати з боку висококваліфікованих викладачів, головне – бажання пізнавати нове, вдосконалюватись в обраній вами сфері. Крім того, особливу мотивацію під час підготовки до пар я отримала саме у просторій бібліотеці одного із університетських кампусів Зальцбургу (Unipark). Безліч студентів всередині, грандіозна кількість літератури, диванчики та місця для навчання з виглядом на красиве містечко та Альпи – усе це приносить справжню насолоду.

Кожен день, проведений тут, – маленька пригода, коли не знаєш з якої країни знайдеш нових друзів: чи то з Італії, чи зі США, а може з Лівану? З якими потім активно подорожуєш та знаходиш багато спільного. Ось, що насправді дає програма обміну учасникам – щирі знайомства та яскраві емоції з людьми з усіх куточків світу. А на додаток – ще й безцінний досвід у професійному плані, знання, які з впевненістю використовуєш на практиці, беззаперечно, вдосконалення іноземної мови та всі умови для того, щоб відкрити нову версію себе, кращу версію… :)