Система кризового менеджменту Словацької Республіки – кращі практики.
Впродовж 27–30 травня в місті Жиліна (Словаччина) відбулася чергова робоча зустріч в рамках проєкту «Імплементація кращих практик кризового менеджменту в Україні», координатором якого є Львівський національний університет імені Івана Франка за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду. Головною темою зустрічі стала система кризового менеджменту Словацької Республіки. Участь з українського боку взяли: завідувач кафедри міжнародної безпеки та стратегічних студій, доцент Олександр Кучик, доцент кафедри міжнародної безпеки та стратегічних студій Наталія Стручок, доцент кафедри іноземних мов факультету міжнародних відносин Галина Кучик, магістр Алла Єрмолаєва. Участь у заходах також взяли представники партнерів проєкту з Жилінського університету (Словацька Республіка), Вроцлавського університету (Республіка Польща) та Університету АМВІS м. Праги (Чеська Республіка).
Робоча зустріч розпочалася 27 травня з обговорення ролі та місця районних адміністрацій та органів місцевого врядування у забезпеченні ефективного механізму реагування на кризові явища та ситуації в політичному, економічному та суспільному секторах. У цьому контексті відбулася зустріч з керівницею департаменту кризового реагування Жилінської районної адміністрації, яка представила структуру та окреслила завдання та напрацьовані алгоритми антикризового управління у найбільш актуальних проблемах. Однією зі злободенних тем стало
обговорення російсько-української війни, наслідком якої стала міграційна криза в Європі. Учасники зустрічі обговорили особливості діяльності державних органів управління Словацької Республіки та їхню взаємодію з місцевими громадами та міжнародними інституціями. Також під час дискусії порушено низку питань взаємного інтересу учасників зустрічі.
Учасники відвідали також Координаційний Центр антикризового реагування в м. Жиліна, де їх ознайомили з інтегрованою системою моніторингу та алгоритмами функціонування та реагування на кризові ситуації соціального та суспільного характеру. Обговорили роль та відповідальність м. Жиліна з відвідуванням захищеного робочого місця та ознайомлення з функціонуванням системи оповіщення цивільного захисту.
Наступного дня учасники робочої зустрічі ознайомилися з роботою рятувального центру антикризового реагування у м. Жиліна. Учасникам зустрічі представили систему реагування на кризові ситуації природного, техногенного характеру, а також механізми реагування на загрози у надзвичайних ситуаціях. Згодом учасники зустрічі відвідали кампус Жилінського університету, де ознайомилися з укриттями цивільного захисту, створеними за європейськими стандартами після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. В рамках знайомства з Жилінським університетом відвідали інноваційний науковий парк Університету та симуляційний Центр кризового реагування, де було продемонстровано матеріали діяльності та використання його в навчальному процесі для підготовки фахівців у сфері кризового менеджменту. Учасники ознайомилися з методичним та технічним забезпеченням Центру.
В рамках зустрічі на факультеті безпеки та інженерії відбувся науково-методичний семінар, де одним з напрямів функціонує освітня програма підготовки фахівців у сфері кризового менеджменту. Під час проведення семінару “Система кризового менеджменту Словацької Республіки: кращі практики” з доповідями виступили словацькі колеги з проблематики функціонування системи кризового менеджменту у сфері національної безпеки держави. Доволі цікавим стала тема порівняльного аналізу функціонування систем кризового менеджменту в державах Європи, зокрема Польщі та Чехії, а також України. Доцент Наталія Стручок взяла участь в обговоренні проблематики особливостей взаємодії органів державного управління та місцевого самоврядування та міжнародних інституцій у сфері антикризового реагування.
Окремим питанням стало обговорення можливостей розвитку взаємовигідного співробітництва з підготовки фахівців у сфері національної безпеки та антикризового врегулювання. У цьому контексті доцент Олександр Кучик представив доповідь з порівняльним аналізом підходів до підготовки фахівців-міжнародників у сфері міжнародної та національної безпеки та антикризового врегулювання. Під час дискусії учасники зустрічі обговорили конкретні плани обміну досвідом та можливості проведення спільних навчально-методичних семінарів та студентських конференцій, симуляцій тощо.