Студентка факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Франка взяла участь у змішаній інтенсивній програмі (BIP) при Ясському університеті (Румунія) в рамках програми обмінів Еразмус+
3 31 березня по 4 квітня 2025 року студентка ОП «Зовнішня політика і національна безпека» факультету міжнародних відносин Анастасія Приведа взяла участь у змішаній інтенсивній програмі (Blended Intensive Programme, BIP) “Global Insights: Strategic Communication and Security in International Relations” при Ясському університеті (Румунія). Сьогодні ми з приємністю публікуємо звіт Анастасії про участь в цьому проєкті:
“Якби мені ще пару місяців тому сказали, що я опинюсь в Румунії, ще й візьму участь в одному з проєктів «Еразмус+» – не повірила б. Але моя жага до знань, пригод і подорожей, й відкритість до нового привели до того, що побачивши цю можливість на сайті Центру міжнародної співпраці, я не вагаючись подала заявку… і пройшла. До цього моменту я жодного разу не була в Румунії, і в мене в цілому не було сформованого уявлення щодо цієї країни. Але я й також не очікувала, що з першого дня мого прибуття до міста зрозумію, що прощатись з усім в останній день буде ой як важко.
Взагалі, Ясси – це друге за кількістю населення і величиною місто в Румунії; столиця Молдавського князівства з середини XVI ст. По середину XIX ст. Воно носить ймення «колиски» румунської історії та її культурно-академічного життя, що й видно з кількості пам’яток, серед яких виділяється Палац культури і сам Ясський університет імені Александру Йоан Кузи. Щодо останнього, то навчальний заклад є найстарішим в країні – його було засновано у 1860 році, і де зараз навчаються близько 25 тисяч студентів.
Варто зауважити, що сама назва програми вже по своїй суті передбачає дві частини: очну п’ятиденну в університеті, і онлайн зустрічі, які відбуваються вже по поверненню учасників додому. Тільки отримавши детальний розклад наших занять, я була приємно вражена тим, що ми фокусуватимемось не лише на теоретичному аспекті, але й працюватимемо над певними практичними кейсами-завданнями. Наприклад, прослухавши лекцію на тему «Weaponized (Dis)information: The Security Risks of a Post-Truth World», ми отримали завдання, щоб використовуючи подані викладачем стратегії у групах розробити відповідь на дезінформаційну кампанію. Чи коли під час заняття «Crisis Communication in International Relations: Managing Uncertainty and Mitigating Risks» ми мали проаналізувати кризу чи певну проблему і підготувати відео-заяву у відповідь. Тобто, ти вчишся працювати у щоразу різних командах і майстерно застосовувати щойно здобуті знання на практиці.
Звісно, що одними ж заняттями не обмежувалось: у нас була і активна культурна програма, яка іноді тривала чи не до вечора, починаючи від екскурсій містом та дегустацією національної кухні, закінчуючи вивченням основних рухів народного румунського танцю. Разом з тим, я мала чудову можливість познайомитись ближче і з культурами учасників з інших країн, таких як Польща, Болгарія, Іспанія, Молдова, Австрія і Німеччина, що на мою думку, є чи не найкращим аспектом таких обмінів.
Як з’ясувалось ще в перший день, на програмі я була єдиною представницею не лише свого університету і міста в цілому, але й усієї України. Тож на мені лежала велика відповідальність щодо репрезентації своєї держави та поширенню її іміджу, з чим я, як вважаю, справилась успішно. Ще досі після програми я отримую повідомлення від інших учасників з запитаннями щодо України і її історії та культури. Хоч я і провела на програмі лише 5 днів, я вважаю, що цього часу достатньо, щоб відчути усю атмосферу «Еразмус+», але, іноді, і замало, щоб повністю нею насититись. Кожен такий обмін, кожна програма – це двері в інший світ, де ти живеш іншим життям, і навіть після їх закриття, усе: знання, враження, спогади і люди – лишаються з тобою назавжди. Тож моя вам порада: хапайтесь за кожну таку можливість, адже «жити спішити треба…».”
Довідка. Змішані інтенсивні програми Еразмус+ (Blended Intensive Programmes, BIP) поєднують віртуальне викладання та навчання з короткими періодами мобільності. Це дозволяє проводити змістовні зустрічі між учасниками щонайменше з трьох європейських вищих навчальних закладів. Таким чином, студенти та співробітники університетів, для яких тривале перебування за кордоном не є можливим, можуть брати участь у міжкультурному обміні.