Кафедра міжнародних відносин і дипломатичної служби

  • Про кафедру
  • Співробітники
  • Навчальні курси
  • Викладацький розклад
  • Методичні матеріали
  • Дослідження
  • Новини

Адреса: Львів, вул. Січових Стрільців, 19, кім. 206

Поява на політичній карті світу незалежної України поставило на порядок денний необхідність підготовки висококваліфікованих фахівців, готових представляти нову незалежну державу на міжнародній арені: по всьому світу відкривались дипломатичні і консульські представництва  молодої української держави, значно розширилась діяльність України в рамках різноманітних міжнародних організацій, інтенсифікувалась міжнародна співпраця на регіональному і локальному рівнях.

Франковий університет швидко відреагував на такі потреби заснуванням у 1992 році факультету міжнародних відносин. Кафедра міжнародних відносин і дипломатичної служби (тоді під назвою кафедри політичної географії) стала базою для підготовки майбутніх дипломатів і фахівців у сфері міжнародних відносин. Теперішню назву кафедра отримала у 2002 році, після виокремлення кафедри країнознавства і міжнародного туризму у самостійний підрозділ факультету (у 1996-2002 рр. існувала єдина кафедра міжнародних відносин і країнознавства).

За час існування колектив кафедри постійно збільшувався. Значною мірою науково-педагогічний склад кафедри поповнився за рахунок випускників факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка. Викладачі кафедри захистили 3 докторські (професор Маркіян Мальський, професор Богдан Гудь, професор Юрій Присяжнюк) та 15 кандидатських дисертацій. Сьогодні на кафедрі працюють 3 доктори наук, 15 доцентів та 2 асистенти, які забезпечують підготовку висококваліфікованих фахівців у галузі міжнародних відносин. Колектив кафедри разом з колегами з інших підрозділів факультету творять унікальну львівську наукову школу міжнародних відносин, яка формувалась протягом останніх 30 років.

Відповідно до вимог часу колектив кафедри постійно розробляє та впроваджує нові курси у навчальну програму підготовки фахівців з міжнародних відносин. Постійно оновлюються вже існуючі курси. Навчальна програма охоплює найрізноманітніші аспекти сучасних міжнародних відносин і світової політики.

Наукові інтереси професорсько-викладацького складу кафедри охоплюють широкий спектр актуальних питань сучасних міжнародних відносин, що відображається у сотнях наукових статей та десятках наукових монографій і навчальних посібників, що були видані за час існування кафедри. Сьогодні кафедрою розробляється наукова тема “Україна в умовах трансформації сучасної глобальної системи міжнародних відносин”. Керівником теми виступає Надзвичайний і Повноважний Посол України, професор Маркіян Зиновійович Мальський, який очолював кафедру від часу її заснування до 2016 року. З 2016 року кафедру очолює професор Юрій Іванович Присяжнюк.

Базові курси з підготовки фахівців з міжнародних відносини освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр, які забезпечуються викладачами кафедри:

    1. Вступ до спеціалізації “Міжнародні відносини”
    2. Історія міжнародних відносин
    3. Конфліктологія
    4. Дипломатичний протокол і етикет
    5. Дипломатична і консульська служба
    6. Теорія і практика міжнародних переговорів
    7. Міжнародні відносини і світова політика
    8. Зовнішня політика країн Європи
    9. Зовнішня політика США, Канади та країн Пд. Америки
    10. Зовнішня політика країн Азії, Африки, Океанії і Австралії
    11. Зовнішня політика Росії та країн пострадянського простору
    12. Європейські інтеграційні процеси
    13. Міжнародна безпека
    14. Міжнародні організації
    15. Європейський Союз в міжнародних відносинах

 

  1. Таємна дипломатія і розвідка у міжнародних відносинах
  2. Міжнародна інформація

Співробітники

завідувачПРИСЯЖНЮК Юрій Івановичзавідувач
професор (сумісник)МАЛЬСЬКИЙ Маркіян Зіновійовичпрофесор (сумісник)
доцентАБДО-ЯСІНСЬКА Ліна Імаддоцент
доцентКАЛИТЧАК Роман Григоровичдоцент
доцентКОМАРНИЦЬКИЙ Михайло Михайловичдоцент
доцентКУЗИК Петро Степановичдоцент
доцентМАЦЯХ Михайло Миколайовичдоцент
доцентМОРОЗ Юрій Миколайовичдоцент
доцентПИК Світлана Мирославівнадоцент
доцентРОМАНЮК Ростислав Йосиповичдоцент
доцентСАГАЙДАК Олександра Петрівнадоцент
доцентСУЛИМ Борис Володимировичдоцент
доцентТЕЛЕНКО Ольга Мирославівнадоцент
доцентФЕДИНА Софія Романівнадоцент
асистентВЛАДІМІРОВА Наталія Анатоліївнаасистент

1 курс

2 курс

3 курс

4 курс

5 курс

Викладацький розклад



Методичні матеріали

Курсова робота:

Державні іспити:

Бакалаврська робота:

Магістерська робота:

Практика:

Оцінювання:

Методичні рекомендації до вивчення курсів:

Освітньо-професійні програми магістратури:

Опис ОП Зовнішня політика і національна безпека

Дослідження

Звіт про виконання кафедральної науково-дослідної теми кафедри МВ (літ.1)_1

Науковці кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби досліджують наукову тему “Україна в умовах трансформації глобальної системи міжнародних відносин”. Окрім того, працюють за такими темами: “Теорія міжнародних відносин”, “Міжнародні відносини і світова політика”, “Зовнішня політика України, Північної Європи, Північної і Південної Америки, країн Азії, Африки, Австралії та Океанії”, “Теорія зовнішньої політики”, “Європейська інтеграція та інтеграційні процеси”, “Регіоналізм в сучасних міжнародних відносинах”, “Посткомуністичні трансформації у Центрально-Східній Європі”, “Міжнародна та європейська безпека”, “Дослідження миру у сучасних міжнародних відносинах”, “Українсько-польські відносини”, “Міжнародні конфлікти”.

При кафедрі працює аспірантура зі спеціальності “політичні проблеми міжнародних систем і глобального розвитку”. Викладачі кафедри захистили 3 докторські (професор Маркіян Мальський, професор Богдан Гудь, професор Юрій Присяжнюк) та 15 кандидатських дисертацій. Сьогодні на кафедрі працюють 3 доктори наук, 20 доцентів та 4 асистенти, які забезпечують підготовку висококваліфікованих фахівців у галузі міжнародних відносин. Колектив кафедри разом з колегами з інших підрозділів факультету творять унікальну львівську наукову школу міжнародних відносин, яка формувалась протягом останніх 25 років.

У 2014-2017 рр. кафедра працювала над темою дослідження “Україна в умовах трансформації глобальної системи міжнародних відносин” (керівник теми професор Маркіян Мальський), в рамках якої досліджувалося:

  • місце і роль України у сучасній світовій та регіональній політиці, участь України у заходах міжнародної спільноти щодо протидії міжнародному тероризму, піратству та збройному насильству у міжнародних відносинах (результати дослідження відображені в тезах наукових конференцій, наукових статтях, підручниках та посібниках ЛНУ ім. Івана Франка);
  • політична структура сучасної міжнародної системи (результати дослідження відображені в наукових статтях, монографіях та інших публікаціях);
  • сучасні міжнародні конфлікти та ймовірних шляхів і стратегій їх врегулювання;
  • вплив сучасних тенденцій глобального розвитку на функціонування сучасних держав та інших суб҆єктів міжнародних відносин;
  • функціонування сучасної глобальної системи міжнародної інформації та її вплив на світову політику.

Тема кафедри міжнародних відносин та дипломатичної служби на 2017-2020 рр – “Євроатлантичний регіон у сучасній світовій політиці“. Роботу кафедри заплановано зосередити на комплексному дослідженні розвитку Євроатлантичного регіону з врахуванням сучасних викликів МВ, модифікації партнерства і співпраці його головних учасників, зростання значущості і впливу інших країн-членів НАТО та ЄС, а також перспектив інтеграції України до євроатлантичних структур.

Випускники аспірантури кафедри захистили низку дисертаційних робіт, присвячених різноманітним проблемам теорії і практики сучасних міжнародних відносин, зокрема, у 2017 році:

  • Климчук І. Феміністичні концепції в сучасній теорії міжнародних відносин (науковий керівник доц. Р. Романюк)
  • Пурій М. Гегемонія у практиці і теорії міжнародних відносин (науковий керівник доц. Р. Романюк)
  • Детинчинко О. Новий лібералізм в теорії і практиці міжнародних відносин (науковий керівник доц. Р. Романюк)
  • Дьомочко М. Формування зовнішньополітичних пріоритетів Республіки Південний Судан (науковий керівник доц. Ю. Мороз)

у 2016 році:
Антохів-Сколоздра О. Європейський Союз у зовнішній політиці Канади (науковий керівник доц. Р.Калитчак)
Цебенко О. Сепаратизм у країнах-членах ГУАМ: міжнародно-політичний вимір (науковий керівник доц. О. Кучик)
у 2014 році:
Шеренговський Д. Конфліктогенність в сучасних міжнародних системах (науковий керівник доц. Р. Романюк)

Розпочався вибір загальноуніверситетських дисциплін для вивчення у наступному 2024-25 навчальному році

08.03.2024 | 00:43

Вибір дисциплін здійснюється студентами 1 та 2 курсів на платформі системи Деканат через особисті кабінети студента.
Процедура вільного вибору дисципліни передбачає 2 етапи:

І хвиля реєстрації починається з 11.00 год. 11 березня 2024 року та завершується 15 березня 2024 року;
ІІ хвиля реєстрації та комплектації груп стартує з 11.00 год 18 березня 2024 р. до 21 березня 2024 року.

Під час першої хвилі реєстрації студент може зайти в систему для перегляду стану комплектації груп та зміни/редагування свого вибору дисципліни.
Після завершення першої хвилі фіксуються дисципліни, для яких...

Читати »